OnLine ΧΡΗΣΤΕΣ

Έχουμε 163 επισκέπτες και κανένα μέλος σε σύνδεση

Βράβευση του Μουσικού Σχολείου Άρτας στην τελετή λήξης του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών (2012)

Την Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 5:00μμ, πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη στην Αθήνα, η τελετή λήξης του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών (2012), παρουσία του υφυπουργού Εργασίας κ. Νικόλαου Παναγιωτόπουλου. Στην τελετή, παρουσιάστηκαν οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Έτους 2012, τόσο με πρωτοβουλία της ΕΥΣΕΚΤ (Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού και Παρακολούθησης Δράσεων του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου), όσο και πρωτοβουλίες ΜΚΟ, συλλόγων και Δήμων για την Ενεργό Γήρανση και Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών. Στο δεύτερο μέρος της τελετής έγινε η βράβευση των φορέων ή ιδιωτών που διακρίθηκαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό για την Ενεργό Γήρανση και Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών. Το κύριο βάρος της τελετής έπεσε στη βράβευση του Μουσικού Σχολείου Άρτας, λόγω της διάκρισής του στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό generations@school, στον οποίο κατέλαβε την 3η θέση. Το βραβείο παρέλαβε από τον Υφυπουργό Εργασίας κ. Νικόλαο Παναγιωτόπουλο, εκ μέρους του Μουσικού Σχολείου, η κα Γλάβα Μαρία, υπεύθυνη του προγράμματος Διαγενεακής Αλληλεγγύης του σχολείου, η οποία και παρουσίασε τη δράση του σχολείου και μετέφερε τις εντυπώσεις από την τελετή βράβευσης στις Βρυξέλλες.

Το μήνυμα της τελετής λήξης του Ευρωπαϊκού Έτους ήταν ότι η προσπάθεια δημιουργίας μια καλύτερης κοινωνίας για όλες τις ηλικίες δεν τελειώνει με τη λήξη του Έτους, αλλά αντίθετα, το έτος αυτό το αφιερωμένο στην Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών, αποτέλεσε αφετηρία προβληματισμού και κινητοποίησε πολλά τμήματα της κοινωνίας για την υλοποίηση περισσότερων δράσεων στο εξής.

2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

maketa 15 2 2024