OnLine ΧΡΗΣΤΕΣ

Έχουμε 940 επισκέπτες και κανένα μέλος σε σύνδεση

ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΕΠΑ.Λ.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα Μεταλυκειακού Έτους –Μαθητεία των ΕΠΑ.Λ.

Η Πράξη «Μαθητεία ΕΠΑΛ, ΣΕΚ και ΙΕΚ» υλοποιείται με Δικαιούχο και Κύριο του Έργου την Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ, Τομέα Παιδείας του ΥΠΠΕΘ και με φορέα λειτουργίας και συντήρησης του έργου τη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ.

Όπως είναι γνωστό, το «Μεταλυκειακό  Έτος – Τάξη Μαθητείας» αποτελεί μια εναλλακτική εκπαιδευτική διαδρομή αναβάθμισης των επαγγελματικών προσόντων των αποφοίτων των ΕΠΑ.Λ. με στόχο την αναβάθμιση της εργασιακής τους προοπτικής, την  ομαλή και ασφαλή είσοδό τους στην αγορά εργασίας  και τη διασύνδεση  της επαγγελματικής εκπαίδευσης με την απασχόληση, με σκοπό την ταυτόχρονης βελτίωσης και των δύο πόλων.

Τα βασικά χαρακτηριστικά της Μαθητείας του Υπουργείου Παιδείας είναι τα ακόλουθα:

1.Αποτελεί ένα εκπαιδευτικό σύστημα στο οποίο ο μαθησιακός χρόνος εναλλάσσεται μεταξύ χώρου εργασίας και σχολείου.

2. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ενήλικες και μπορούν να συμμετάσχουν προαιρετικά οι κάτοχοι: α) απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών των ΕΠΑ.Λ. του Ν.4386/2016, του Ν. 4186/2013 ή του Ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων ή β) απολυτηρίου ΓΕ.Λ. και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4386/2016, του Ν. 4186/2013 και του Ν. 3475/2006, καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων και γ) απολυτηρίου και πτυχίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ) του ν. 4415/2016, για πρώτη φορά, οι οποίοι βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης, κατάρτισης και απασχόλησης, χωρίς ηλικιακό φραγμό. Για την διαδικασία επιλογής λαμβάνεται υπόψη η ικανοποίηση κριτηρίων όπως ο χρόνος αποφοίτησης, ο τύπος του απολυτηρίου Λυκείου, ο βαθμός πτυχίου του ΕΠΑ.Λ. και η ηλικία. Για την υποβολή αιτήσεων δημοσιοποιούνται προσκλήσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης.

3. Κατά την 9μηνη διάρκειά του οι μαθητευόμενοι παρακολουθούν:

• Εργαστηριακό μάθημα στην ειδικότητά τους συνολικής διάρκειας 203 ωρών, 1 ημέρα την εβδομάδα στο σχολείο και
  • Πρόγραμμα εκπαίδευσης σε χώρο εργασίας δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα με ρυθμισμένο πλαίσιο που περιλαμβάνει: σύμβαση μαθητείας, εκπαιδευτή στο χώρο απασχόλησης, αμοιβή και πλήρη εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα, για 9 μήνες, 4 ημέρες την εβδομάδα και 7 ώρες την ημέρα. Διεξάγεται βάσει συγκεκριμένου Προγράμματος  Σπουδών, που αποτελεί δικλείδα ασφαλείας για την ποιοτική υλοποίησή της.

4. Διεξάγεται βάσει συγκεκριμένου Προγράμματος  Σπουδών, που αποτελεί δικλείδα ασφαλείας για την ποιοτική υλοποίησή της.

5. Κατά την εφαρμογή του προγράμματος υπάρχει συστηματική συνεργασία μεταξύ του εκπαιδευτικού (διδάσκοντα και επόπτη από την πλευρά του σχολείου) και του εκπαιδευτή στο χώρο απασχόλησης για την τήρηση τόσο του προγράμματος σπουδών μαθητείας όσο και του πλαισίου ποιότητας μαθητείας.

6. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, οι μαθητευόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν 35ωρο προπαρασκευαστικό πρόγραμμα για την προετοιμασία τους για συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης.

7.  Οι απόφοιτοι της τάξης μαθητείας, μετά από πιστοποίηση, αναβαθμίζουν τα προσόντα τους στο επίπεδο 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων και αποκτούν πολύτιμη εργασιακή εμπειρία που τους οδηγεί στην απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, όπου αυτό απαιτείται και σε πρόσθετα προσόντα για ο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ (150 μόρια).

8. Οι μαθητευόμενοι του Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας παίρνουν αναβολή στράτευσης, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος.

Πληροφορίες:

Καψάσκης Ιωάννης(Υπεύθυνος Μαθητείας στη Δ.Δ.Ε. Άρτας)

Τηλ.: 2681028566, 2681076877

• 1ο ΕΠΑ.Λ. Άρτας

Ψωμάς Θεόδωρος (Δ/ντης)

Παντού Ελένη (Υποδ/τρια)

Τηλ.: 2681022901

• 1ο Ε.Κ. Άρτας

Ευαγγέλου Δημήτριος (Δ/ντης)

Τηλ.: 2681075459

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ